Ви є тут

Не наздогнали, але мусимо перегнати: як карантин знищував економіку України (Коментар Олега Пендзина сайту "Сьогодні")

03.08.2020

Тотальний карантин через епідемію коронавірусу жорстко вдарив по економіці України. Держслужба статистики опублікувала шокуючі дані з яких видно, наскільки впали основні макропоказники за другий квартал, коли карантинні обмеження були у значному розпалі.

Сайт "Сьогодні" розібрався, як падіння економіки вже позначилося та як відіб'ється в другому півріччі на житті пересічного українця. А також – чи можна було уникнути таких жалюгідних наслідків і яким чином.

Головні макропоказники

Оцінювати теперішній економічний стан країни почнемо з трьох "китів": інфляція, зарплати, курс долара.

Інфляція за півроку виявилася незначною. За даними Держстатистики, ціни за січень-червень виросли мало, лише на 2% проти грудня 2019 року і на 2,4% проти січня-червня 2019 року. Водночас продукти подорожчали більше – на 4,3% проти грудня 2019 року і на 2,7% проти січня-червня 2019 року.

Середня зарплата за перше півріччя 2020 року склала 10928 грн, це плюс 9% зростання або 902 грн проти січня-червня 2019 року. Порівнюючи з першим кварталом 2020 року, у другому кварталі маємо незначне зниження: було 11006 грн, або на 74 грн більше. Проте, з урахуванням низької інфляції, середній українець все ж зараз багатший, ніж рік тому.

Курс долара на початку січня 2020 року був 24 грн/долар, наприкінці червня – 27,2 грн/долар. Тобто гривня за півроку девальвувала на 13%. Наприкінці червня курс долара був 26,5 грн/долар. Нескладний розрахунок показує, що середня зарплата українця в доларах за рік, з червня по червень, зросла на 19 доларів: було 407 доларів, стало 426 доларів.

Водночас ситуація в економіці за перше півріччя стала гіршою, ніж рік тому.

Промисловість і сільське господарство

Як видно з даних Держстатистики, обсяги промвиробництва в січні-червні 2020р. проти січня-червня 2019 р. склали 91,7%. Зокрема у видобувній промисловості – 93,7%, переробній – 90,4%.

В агросекторі падіння більше: 81,3% період до періоду. Основний удар припав на рослинництво – всього 43,2% від рівня червня 2019 року. Тваринництво майже не постраждало – 97,8%, на 2,2% нижче, ніж рік тому.

Транспорт та будівництво

Показники транспорту з перевезення як вантажів, так і пасажирів в рази нижче, ніж рік тому. Причина очевидна: заборона пасажирських перевезень на час карантину.

Так в січні-червні 2020 р. вантажообіг склав 135,1 млрд тонно-км, або 80,4% від обсягу січня-червня 2019 р. Перевезено 275,5 млн т вантажів, або 83,7% від обсягів січня-червня 2019 р.

У січні-червні 2020 р. пасажирообіг склав 22,9 млрд пасажиро-км, або 44,1% від обсягу січня-червня 2019 р. Послугами пасажирського транспорту скористалися 1,21 млрд пасажирів, або 56,6% від обсягу січня-червня 2019 р.

За видами пасажирського транспорту найбільше падіння за рік перевезень по воді – в 15 разів менше пасажирів ним скористалися. Найбільш незначне падіння – в перевезеннях трамваями і тролейбусами, які працювали під час карантину зокрема в обмеженому режимі – відповідно 64,2% і 59,7% від рівня першого півріччя 2019 р. Метрополітен перевіз вдвічі менше пасажирів, ніж рік тому, залізниця – 41,1%, автотранспорт – 56,6%, стільки ж, скільки загалом по країні.

Очевидно, що найбільше падіння пасажирських перевезень припало на другий квартал і на березень, коли ввели карантин – 81,2% від рівня березня 2019 року. У січні та лютому обсяги перевезень перевищували торішні на 0,6% і 0,1%.

Обсяги будівництва залишилися на рівні минулорічних 98,3%. Але їхня структура істотно змінилася. Утримати показники вдалося завдяки зведенню інженерних споруд – доріг, мостів, шляхопроводів тощо: плюс 12,3% до першого півріччя 2019 року. А квартир і нежитлових приміщень побудували менше відповідно на 24,3% і на 5,6%.

Роздрібна торгівля

Тут маємо зростання проти першого півріччя 2019 року, на 3%. Різке падіння продажів відбулося в другому кварталі – з +10,6% в березні до +3,2% в квітні і збереглося практично на такому рівні в травні та червні. У січні було +12,1%, в лютому +13,5%. Як відомо, протягом останніх трьох років роздрібна торгівля була основним драйвером приросту ВВП України.

Експерти: карантин прискорив падіння економіки

На думку економістів, після введення карантину ситуація зі зниженням макропоказників була очікуваною.

Президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко відзначив: зниження показників в роботі транспорту стало наслідком карантинних обмежень на пересування людей без крайньої необхідності. Падіння в роздрібній торгівлі та сфері послуг – теж. А промисловість постраждала менше, адже заводи і фабрики продовжували працювати.

"Навіть в цих умовах роздрібна торгівля дала невеликий приріст, цьому сприяло досить швидке зняття малообгрунтованих карантинних обмежень, наприклад, заборона роботи ринків, промтоварних магазинів, – аналізує Олександр Охріменко. – Щодо низьких показників в агросекторі, то тут винен не карантин, а пізня весна. Коректний аналіз сільського господарства можливий тільки за підсумками року, але там має бути непогане зростання усіх показників".

Член Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин нагадав: падіння в промисловості почалося приблизно рік тому, а карантин його прискорив.

"Падіння промвиробництва в першому кварталі 2020 року – 12,2% щодо першого кварталу 2019 року, у другому кварталі – 8,1%. Але це не поліпшення, а наслідок нижчої бази порівняння, адже рік тому показники вже почали знижуватися, – аналізує Олег Пендзин. – Від карантину насамперед постраждали торгівля, сфера послуг, транспорт, про це вже багато сказано".

Експерт також пояснив, що зниження обсягів будівництва житла прямо вказує на зниження за рік купівельної спроможності населення, незважаючи на підрахунки Держстатистики про тривале зростання зарплат. Ці цифри, на його думку, не в повному обсязі відображають ситуацію на ринку праці, адже не враховують заробітки приблизно 25% офіційний працівників, насамперед 2 млн приватних підприємців, а також тих, хто трудиться за "чорний нал".

"Та насправді доходи 30-40% населення України у другому кварталі впали", – оцінив Олег Пендзин.

Чи можна було пом'якшити падіння економіки

Обидва експерти впевнені: такого значного зниження макропоказників можна було б уникнути, якби влада не поспішила з введенням жорстких карантинних заходів у березні, коли захворюваність коронавірусом у нас не досягала ста випадків на добу.

"Замість відповіді я поставлю кілька риторичних запитань, – говорить Олег Пендзин. – Чому в березні, коли у нас рахунок хворих йшов на десятки, а не на сотні, влада закрила ринки та заклади громадського харчування, скасувала залізничне та автобусне сполучення, закрила метро, у спецрежимі почав ходити міський транспорт? Чому зараз, коли в країні рахунок хворих на коронавірус йде на тисячі, все це – ринки, транспорт тощо – працює? Чому примусово і під жорстким контролем в березні не ізолювали на двотижневий карантин усіх потенційних носіїв вірусу, які прибули з Європи? У запалі боротьби з захворюваністю влада забула про економіку, і це відгукнулось в квітні та травні. Тепер економіка насилу відновлюється".

Олександр Охріменко впевнений, що наголос потрібно було зробити як на самоізоляцію потенційних носіїв коронавірусу, так і на масові роз'яснювальні заходи через ЗМІ та зовнішню рекламу.

"Варто було звернути увагу на зарубіжний досвід – наприклад, в Європі всюди працював метрополітен, інший транспорт, не закривали промтоварні магазини, – розповідає Олександр Охріменко. – Кожне закрите робоче місце, це удар по економіці країни".

Прогнози на друге півріччя

Влада України впевнена: найгірше позаду і скоро економічні показники підуть вгору.

За словами прем'єра Дениса Шмигаля, падіння 2020 року буде компенсовано зростанням в 4,6% 2021 року.

"Наш базовий прогноз залишається незмінним – зменшення ВВП на 4,8% рік до року в 2020 році. Починаючи з 2021 року, уряд закладає середньорічне зростання ВВП на 4,6% в наступні роки", – сказав прем'єр.

Проте обидва експерти говорять, що наша економіка ще довго відчуватиме наслідки карантину, хоча ситуація має поступово поліпшуватися.

"Якщо коротко: у другому кварталі було падіння на 10%, у третьому буде на 5%, в четвертому – на 0%, разом 15%, – підсумував Олександр Охріменко. – Очевидно, що за підсумками року в "плюс" країна не вийде. Особливо якщо скасування карантину можуть затягнути до кінця жовтня, до виборів, тобто, політика переграє економіку".

Олег Пендзин більш оптимістичний, він оцінює в 7% падіння української економіки в 2020 році, що збігається з прогнозом МВФ. Але, на його думку, більшість залежатиме від того, чи не почнеться восени нова хвиля коронавірусу.

Автор: Олександр Панченко

https://www.segodnya.ua/ua/economics/enews/kak-karantin-unichtozhal-ekon...