Ви є тут

От решения КСУ о налогообложении выиграют судьи и прокуроры на пенсии — эксперт (Голос столицы)

01.03.2018

Радиостанция Голос Столицы

Налогообложение пенсий — неконституционно. Конституционный суд 27 февраля рассмотрел представление 48 депутатов парламента и признал не соответствующими Основному закону положения Налогового кодекса о налогообложении пенсий, сообщает пресс-служба КСУ.

В частности, суд признал не соответствующими Конституции Украины положения Налогового кодекса, которые предусматривают, что в общий месячный (годовой) налогооблагаемый доход плательщика налога включаются суммы пенсий или ежемесячного пожизненного денежного содержания, если их размер превышает 10 размеров прожиточного минимума для лиц. Неконституционным также признано налогообложение пенсий, полученных из иностранных источников, если согласно международным договорам такие пенсии подлежат налогообложению или облагаются в стране их выплаты.

Объясняя такой вывод, Конституционный суд отмечает, что в сфере пенсионного обеспечения справедливым должен признаваться такой подход законодателя, при котором обеспечивается пропорциональное соотношение между страховыми взносами и размером пенсий.

Отметим, в Украине 15% налога на пенсии ввели с 2015 года. Налогообложение касалось только той части пенсии, которая превышает три минимальные зарплаты. В августе 2015 года президент Порошенко освободил от налогов пенсии участников Второй Мировой войны.

Каких последствий вердикта Конституционного суда стоит ожидать пенсионерам, в эфире радиостанции Голос Столицы проанализировал экономист Олег Пендзин.

Після   визнання  неконституційним   оподаткування пенсій,  які  рішення   має   ухвалити  уряд  і парламент,  які  свого  часу   ввели  цей  збір? 

— Після того, як буде опубліковане рішення КСУ, автоматично припиняється дія статті Податкового кодексу, який оподатковував пенсії, що перевищують 10 прожиткових мінімумів. Тобто, це на даний момент порядку 14 з хвостиком тисяч гривень. За великим рахунком, на даний момент основній масі людей, що отримує пенсії, дане рішення нічого особливо не додасть, тому що з серпня 2016 року в нас припинилося оподаткування пенсій. І оподатковувалися тільки та частина пенсій, яка мала більше 10 неоподатковуваних мінімумів. Тобто, для тих, хто отримував великі пенсії, це рішення суду безперечно додасть плюс 15% їх доходу.

Для тих, хто більше 10 тисяч отримував, це суттєво?

— Насправді, не десять тисяч, а 10 неоподатковуваних мінімумів. Тобто, сьогодні прожитковий мінімум у нас зріс, тому 10 мінімумів становить 14 тисяч гривень. Але я зразу хочу сказати, що в силу того, що після прийняття закону про пенсійне забезпечення минулого року у нас взагалі верхня межа встановлення пенсій обмежена цими десятьма прожитковими мінімумами, за великим рахунком, ті люди, що зараз будуть виходити на пенсію, більше тих 10 прожиткових мінімумів не отримають. Тобто, це буде стосуватися тих, хто отримав пенсії раніше, кому були нараховані великі пенсії більше 10 неоподатковуваних. От для них це рішення КСУ.

У  2016 році в Мінфіні стверджували, що оподаткування торкнулося лише 3% пенсіонерів.  Це реальна цифра, чи вона набагато більша?

— Я вже сказав, що основна маса людей не попадає у ці 10 мінімумів, і основна маса пенсій наразі не оподатковується. Ті люди, що сьогодні виходять на пенсію, вже по закону не можуть отримати більше 10 мінімумів. Тобто, сьогодні максимальна межа — десь порядку 14 тисяч гривен. Тобто, для них ця норма, яку прийняв КСУ, також ролі не грає. Тому що вони і так не отримували більше. Усе це стосується тих, кому пенсії призначалися раніше, тих, що мали пенсії по 20, 30 тисяч гривень, по 35 тисяч гривень. Ми знаємо, про які категорії йдеться — судді, прокурори. Для них оце обмеження зараз зняте.

Чи буде відшкодовано за той період, коли стягувалися з них?

— Ні. У відповідності до чинного законодавства ця норма набуває чинності з моменту публікації рішення КСУ. Тобто, як тільки воно буде опубліковане, з того моменту нарахування податків тих 15%, про які Ви сказали, і припиняється.

Пенсії обкладалися військовим збором?

— Ні. Загальна сума того, що була. Тобто, це ж не прибутковий податок. Прибутковий податок ми платимо 18, і платимо 1,5% військового збору. З пенсії тільки збиралося 15%. Ті 15% у нас зняли з 2016 року для тих, хто мав менше, ніж 10 прожиткових мінімумів, а після рішення КСУ це стосується і тих, хто має більше 10 прожиткових мінімумів.

48 народних депутатів звернулися у КСУ, і було прийнято відповідне рішення про те, що оподаткування  пенсій не є конституційним. Ті, хто ухвалював рішення про оподаткування пенсій, не думали, що це суперечить Конституції?

— Я хочу нагадати, що спочатку від оподаткування звільнялися тільки ті, хто мали три мінімальні зарплати, а вже потім стало десять. Головна мета цього кроку була хоч якимось чином наповнити державний бюджет. Були дуже великі проблеми із державним бюджетом. Після того, як у 2016 році це питання відійшло на другий план, постало питання правильності оподаткування пенсій. Їх було відмінено 2016 року в межах тих 10 прожиткових мінімумів. Зараз КСУ скасував і для тих, у кого понад десять. Але ще раз повторюю, це стосується, в принципі, за великим рахунком, десь відсотків 3, максимум, пенсіонерів, які сьогодні отримують пенсію вище 10 цих прожиткових мінімумів.

Чи можна сказати, що наповнення бюджету за рахунок оподаткування пенсій було значним?

— Ні. І ще одне. Якщо ми з вами, в принципі, вважаємо, що пенсія — це є відкладені людиною гроші під час її трудової діяльності, то оподатковувати ще раз відкладені людиною гроші при їх виплаті зовсім не по-людськи.

https://gs.fm/texts/20180228/7069284.html