Ви є тут

Прийняття закону для підвищення пенсій військовослужбовцям затягнуть, - Олег Пендзин (Голос Столиці)

22.02.2018

Підвищення пенсій військовослужбовцям в ефірі радіостанції Голос Столиці прокоментував економіст Олег Пендзин.

Поясніть, як може відбутись підвищення пенсій без відповідного закону?

— Я хочу нагадати, що минулого року було прийнято новий закон про загальне пенсійне забезпечення, до нього було прийнята ще постанова №704, яка принципово міняла структуру виплат військовослужбовців, різко збільшуючи грошове утримання, з якого нараховується пенсія. Тобто по великому рахунку, підвалини для підвищення пенсій в межах вже зміненого законодавства, теоретично були. Правда, якби використовувати ті законодавчі і нормативно-правові акти, про які я сказав, то підвищення пенсій в межах закону про загальне пенсійне забезпечення, мало би бути використано додатково десь порядку 30 мільярдів гривень. І я хочу нагадати, що сума близька до цієї і була запрошена Міністерством соціального забезпечення у Мінфіну, коли готувався проект бюджету на 2018 рік. Правда, в бюджеті була виділена сума порядку 8-8,5 мільярдів, тому вся та робота була призупинена, по перерахунку пенсій, і нас зорієнтували на те, що уряд внесе новий принциповий закон про пенсійне забезпечення військовослужбовців, який і мав врегулювати ту ситуацію.

Але щодо того, що цей закон на сьогоднішній момент проходить дуже важко через погоджувальні органи в Кабміні, і дискусія бути точитися, на мій погляд, ще не менше ніж півроку, тому що ті цифри, які каже прем'єр, там місяць-два, це дуже оптимістично. Тому, я так розумію, що прем'єр вирішив нарешті виконати свої обіцянки з 1 січня перерахувати пенсії, додати тих 1500 гривень військовослужбовцям, і вони як тимчасове рішення прийняли постанову на Кабміні про оцей перерахунок. Так що там ніби все законно. Єдине, що це буде дуже недовго, і воно буде діяти тільки до того моменту, як вийде закон новий.

Дійсно, за інформацією Мінсоцполітики, 35 мільярдів вони запитували. То для чого тоді чекати на якийсь закон, а якщо треба чекати на нього, то чому ми можемо їм зараз заднім числом все це сплатити?

— Моя точка зору наступна: в бюджеті немає 35 мільярдів. Якимось чином зараз підвищити на 1500 гривень півмільйону пенсіонерів-військовослужбовців, можна, і в межах тих коштів, про які ми вже говоримо, деякий час їм виплачувати, але 35 мільярдів немає. Тому їм в будь-якому випадку треба буде вносити зміни до законодавства, міняти підходи до пенсійного забезпечення військовослужбовців, щоб вписатися в ті кошти, які фізично виділені. Тому, я думаю, коли сьогодні коментували урядовці своє рішення, то сказали, що підвищення буде в два етапи, перший етап буде зараз, а другий етап аж десь відноситься на 2020 рік. І знову-таки, воно буде подвоєне. Тобто ми розуміємо, що якщо вони зараз піднімуть, то вони будуть чекати новий закон, який змінить принципи нарахування, і таким чином вони будуть намагатися ввійти в ті бюджетні кошти, які фізично існують. Тому що неможливо розподілити того, чого нема.

А в чому конкретно камінь спотикання в ухваленні цього законопроекту?

— Камінь спотикання в новому законодавстві про пенсійне забезпечення військовослужбовців полягає в тому, що уряд хоче поміняти логіку нарахування пенсій військовослужбовців. Поки що незрозуміло, в якому вигляді це буде подано, напевно 25 років вислуги буде збережено, але ще раз говорю, та логіка, яка зараз закладається, виходячи з тої інформації, що ми маємо, вона не влаштовує зокрема Міноборони, яке категорично заперечує нову редакцію закону «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців» і написало вкрай негативний відгук на цей законопроект, який заслали йому на погодження. Тому, я так думаю, що тут буде достатньо довга боротьба за текст цього законопроекту. І в дійсності прем'єр, на мій погляд, зробив логічне рішення, щоб не затягувати тут справу дуже довго і виконати свою обіцянку, яку він, до речі, і давав 22 грудня, виступаючи перед ВРУ, він, власне, і збирається додати тих 1500 гривень в межах існуючих коштів.

Чому така урівнялівка? Чи це в середньому?

— Ні, це мається на увазі середня величина. Безперечно, в залежності від показників вислуги років і грошового утримання за останнім місцем служби, сума буде різна. Ми говоримо про середню величину, яку і буде додано тим пенсіонерам військовим, які на сьогоднішній момент знаходяться на пенсії.

А чи не спричинить цей крок збільшення діри у Пенсійному фонді?

— Виходячи з тої ситуації, яка є в Пенсійному фонді, там вони передбачили додаткові кошти, дефіцит Пенсійного фонду буде покриватися за рахунок бюджету. Ті зміни, які вже були проведені до пенсійного законодавства і перерахунок, який відбувся, зменшення коефіцієнту з 1,35 до 1 при нарахуванні пенсій і при перерахунку їх, він, власне, зменшує в першу чергу пенсії для тих людей, які будуть виходити на пенсію зараз. Він міняє принципово підхід до терміну, строків виходу людини на пенсію, і таким чином вони збираються забезпечити певну економію Пенсійного фонду, тобто дефіцит Пенсійного фонду буде зменшуватися. Що стосується військових пенсіонерів, то всі оці нюанси, про які я зараз кажу, які погіршують, на мій погляд, ситуацію з тими пенсіонерами, що будуть виходити зараз на пенсію, вони і мають бути закріплені в новому законодавстві про пенсію військовослужбовців, який поки що не погоджений центральними органами виконавчої влади.

https://gs.fm/texts/20180221/6994037.html