Ви є тут

Що буде з курсом: гривня взяла себе в руки, а у долара – канікули (Коментар Олега Пендзина виданню «Сегодня»)

07.07.2017

Валюта продовжує дешевшати. Експерти кажуть, що з вересня курс знову злетить.

Чим ближче до екватора літа, тим стрімкіше продовжує дешевшати долар в Україні. Учора середній курс готівкового продажу становив 26,05 грн/$, а покупки – 25,8 грн (місцями в комерційних обмінниках валюту можна було продати за 25,7 грн, а купити – за 26 грн). Це на 30-60 копійок нижче, ніж було на початку літа – станом на 1 червня "зелень" банки продавали по 26,3 грн/$ і купували за 26,1 грн/$. "Сегодня" дізналася у фінансових експертів, чому зміцнюється гривня і падає долар, а також який курс можуть очікувати українці до кінця цього року.

ПРИЧИНИ. На думку експертів, зміцнення гривні – сезонне явище. "Літо – період затишшя у всіх сферах. Частина людей вирішує продовольчу проблему на дачах і городах, частина відпочиває за межами країни. У літні місяці в Україні традиційно низька, а то й нульова інфляція, а також низький попит на валюту. Тому НБУ в цей період зазвичай виходить на міжбанківський ринок, зазвичай, з метою викупу валюти, а не її продажу для підтримки курсу. Влітку курс коливатиметься на рівні 25,9-26,1", – розповів "Сегодня" член Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин.

А ось за словами економіста Івана Нікітченка, не обійшлося і без позитивних макроекономічних зрушень: "Україна має позитивний платіжний баланс, тобто до нас більше надходить валюти, ніж іде. Дуже добре, що в січні-травні експорт зростав швидше, ніж імпорт. Також не так багато часу минуло після отримання останнього траншу МВФ, завершився опалювальний сезон. Плюс до цього долар дешевшає відносно євро на світових ринках – з 1,05 на початку року до 1,14 на сьогодні. А оскільки наш основний торговий партнер вже ЄС, гривня починає поступово більше орієнтуватися на євро. Цілком можливо, що ми почали повільно виходити з "доларової" зони в євро, оскільки розрахунки в СНД між собою йдуть переважно в доларі".

Також, за словами економістів, є ще один важливий фактор, якого статистика поки не показує. "Швидше за все, збільшилися перерахування від наших працівників за кордоном. Дуже багато людей їде до Польщі. Там зареєстровано понад мільйон офіційно працюючих українців. У статистиці ми не бачимо, щоб сильно збільшився приплив грошей від них. Але я думаю, що статистика просто не всі враховує, і ці гроші приходять до країни. Тому така ситуація на валютному ринку і створилася", – вважає головний економіст інвестиційної компанії Dragon Capital Олена Бєлан.

ПРОГНОЗ. При цьому експерти в один голос запевняють, що тенденція збережеться, але сильного здешевлення долара в Україні чекати не варто. "Ще може бути зниження на 10-20 копійок, не більше. Нацбанку вигідніше викуповувати надлишок валюти, ніж допускати зміцнення гривні. А ось на осінь прогноз не такий хороший для гривні – вона знову дешевшатиме до 27-27,5 грн/$ до кінця року. Нагадаю, за прогнозом Мінекономрозвитку і бюджетної резолюції 2018 року, очікується середній курс 28 грн/$. До нього ми і прийдемо в січні-лютому 2018 року", – говорить Нікітченко.

Олег Пендзин теж впевнений – з вересня по листопад Україна чекає падіння гривні, інфляція і зростання цін на соціально значущі продукти. "По-перше, у вересні, зазвичай, починається зростання ділової активності, що веде до різкого збільшення попиту на валюту (ми ж імпортозалежна країна). До того ж очікуване осучаснення пенсій випустить на ринок додаткову грошову масу. Уряд і НБУ усвідомлено очікує цей момент , тому вони змінили свої прогнози на 2017 рік порівняно з цифрами, закладеними в бюджеті на 2017 рік. Інфляція з 8% збільшена до 11,2%. При цьому прогноз зростання ВВП знижено з 3% до 1,8%. Це означає, що зростання грошової маси в обороті не відповідатиме зростання знову створеної вартості. Держава відмовилася від цінового регулювання товарів першої необхідності, тому ніщо не стримуватиме їх зростання", – упевнений Пендзин. Таким чином, за його словами, щоб увійти в прогнозований бюджетом середньорічний курс в 27,2 грн за долар, Нацбанк спокійно може опустити курс гривні до 28-28,5.

Зовнішній борг і девіз спекулянтів

Також на економічну ситуацію в вересні можуть вплинути зовнішні борги країни. "Починаючи з осені 2017 року, йде тренд на збільшення обсягів зовнішніх виплат, а їх джерело поки що не зовсім зрозуміле. Але ми повинні використовувати кредитні кошти ефективно, щоб виникли конкурентоспроможні галузі, здатні за рахунок своїх поставок на зовнішні ринки дорогих продуктів створити базу для заробітку країною валюти. Тому питання інвестування в нові технологічні сфери – ключове для політики розвитку країни", – вважає експерт економічних програм Центру Разумкова Володимир Сіденко.

Поки що ж експерти рекомендують українцям пам'ятати головне правило біржових спекулянтів: "Купуй, коли всі продають, і продавай, коли всі купують". "Особливо заробити на покупці-продажу готівкових доларів не вийде, але якщо не знаєте, куди вкласти сьогодні свої заощадження, то долар – непоганий варіант", – говорить Нікітченко.

Транш МВФ: відклали через неприйняті реформи

Міждународний валютний фонд відклав надання Україні п'ятого траншу в $ 1,9 млрд до кінця 2017 року. Так, в інтерв'ю виданню Bloomberg прем'єр-міністр України Володимир Гройсман зазначив, що парламент не встигне проголосувати за необхідні реформи до виходу на канікули. Через це фінансову допомогу, яка за графіком повинна була надійти в серпні, відстрочили на кілька місяців. Чиновники з МВФ незадоволені тим, що український парламент відправив на доопрацювання пенсійну реформу, а земельна реформа не розглядалася взагалі. Нагадаємо, що за календарним планом ВР останній пленарний тиждень поточної сесії відбудеться з 11 по 14 липня.

При цьому Володимир Гройсман запевнив, що уряд зберігає свою прихильність до співробітництва з Фондом: "Ми працюємо над реформами, і п'ятий транш обов'язково надійде". Аналітик ForexClub Андрій Шевчишин заспокоює: навіть якщо Україна не отримає кредит в серпні, на економіці це не позначиться: "Це не перше подібна припинення відносин МВФ і України. У кінцевому підсумку такі затримки формували негативний фон, але не були критичними для нашої економічної системи. Так і поточна заморозка траншу, якщо вона не триватиме довше першого кварталу 2018 року, не буде критичною для економіки".

У свою чергу, політолог Володимир Фесенко додає: пенсійну реформу вже наступного тижня депутати частково можуть прийняти (проблемним залишається поки що питання страхового стажу), а ось за земельну реформу голоси навряд чи знайдуться, і цього року очікувати зрушень з цього питання не варто.

http://ukr.segodnya.ua/economics/enews/chto-budet-s-kursom-grivnya-vzyal...