Ви є тут

Торгівля з Росією: Чи буде Україна «стріляти собі в ногу», відмовляючись від співпраці з РФ (Коментар Олега Пендзина виданню «Marker.ua»)

06.06.2019

Представник президента України Володимира Зеленського в Кабміні Андрій Герус вважає, що відмовитися від торгівлі з Росією не представляється можливим, але слова представників команди Зеленського вже неодноразово розходилися з їх подальшими заявами і діями. Так чи продовжиться торгівля з агресором або, може, навіть розшириться, раз це вигідно, розбирався МаркерУА.

Андрій Герус в ефірі одного з телеканалів заявив, що «ми живемо в глобальному світі, і зупинити відразу економічні відносини нереально і неможливо». А якщо це все ж спробувати здійснити, то це буде рівноцінно тому, що вистрілити собі в ногу. Герус вважає, що наші товари, які продаються в Росії, роблять Україну сильнішою завдяки експортному виторгу. «Є деякі галузі, особливо енергетика, енергоносії, де дійсно великий відсоток поставок з Росії, і, більш того, якщо ми нафтопродукти беремо з Білорусі, Прибалтики або Польщі, все одно ці продукти виготовлені з російської нафти», —  зазначив він.

З червня вступило в силу рішення Мінекономрозвитку про обмеження поставок дизельного палива і скрапленого газу в Україну. У червні обсяг поставки дизельного палива буде 65 000 тон. Консалтингова група «А-95» повідомила, що в перших чотирьох місцях 2019 року середньомісячний імпорт солярки з РФ становив 225 000 тонн, а СПГ —  53 500 тонн. Секретар РНБО Олександр Данилюк в зв’язку з цим заявив, що ці введені обмеження створять проблеми для нас.

Торгівля з Росією: Україна «стріляти» не буде

«Ця торгівля, звичайно, продовжиться», —  упевнений економіст Олександр Дудчак. Відмова від неї —  постріл не в ногу, а в голову. Варто було б змінити риторику, що не сприяє розвитку відносин між двома країнами. А громадяни України хотіли б саме цього, а не продовження колишньої антіроссйіской політики Петра Порошенка.

«На даний момент можна сподіватися лише на те, що збережеться існуючий статус-кво і не буде опубліковано прийняте 15 травня Кабміном постанова про введення масштабних санкцій проти російських товарів», —  не втрачає оптимізму директор департаменту економічної політики ФРУ Сергій Саливон. «Але навіть квітневу постанову про нові обмеження щодо ввезення російських товарів стало пострілом у власну ногу, оскільки у відповідь російська сторона застосувала набагато більш великі і асиметричні санкції. Тобто рівень навіть 2018 року в торгівлі з РФ на сьогодні недосяжний. З іншого боку будь-які послаблення в торговельній війні можливі тільки на основі досягнення політичних домовленостей», —  вважає Саливон.

«Герус прав: якщо заборонити торгівлю з Росією, то їх економіка не розвалиться, а ось наша постраждає», —  стверджує президент Українського аналітичного центру Олександр Охрименко. «Вже зараз експорт України до Росії менше на 13 млрд доларів, ніж було до майдану. Якщо Україна повністю припинить торгівлю з РФ, то буде мінус ще 12 млрд дол., які не можна буде компенсувати за рахунок експорту в ЄС, але найнебезпечніше в цій ситуації —  це імпорт. Незважаючи на всі розмови про нібито що має місце імпортозаміщення, Україна як і раніше залежить від ТВЕЛів, нафтопродуктів і вугілля, які завозяться з Росії. Без цих стратегічних товарів економіка України просто завалиться», —  прогнозує Охрименко.

«Торгівля з Росією нікуди не дінеться», —  упевнений експерт Українського інституту аналізу та менеджменту політики Данило Богатирьов. «За час правління Петра Порошенко вона досягла свого мінімуму і далі зменшуватися навряд чи буде. Що ж стосується зростання товарообігу з РФ, він можливий лише за умови якогось сходу відносин двох країн з мертвої точки. Наприклад, якщо Україна зніме торгову блокаду з Донбасу, або продемонструє свою здатність домовлятися якимось іншим чином», —  прогнозує Богатирьов.

Торгівля з Росією: вічні інтереси України

«Зараз ми всі чекаємо від президента конкретних дій, тільки по ним (а не за словами) можна визначити його справжні цілі і устремління», —  підкреслює економіст Олег Пендзин. «А що стосується торгівлі з РФ. Наполегливе бажання України продовжити транзит російського газу в Європу і на цьому заробити не менше трьох мільярдів доларів до бюджету країни —  це є продажем послуг країні-агресору чи ні? Наші дії на світовій арені з ускладнення будівництва і введення в експлуатацію трубопроводу «Північний потік 2» —  це конкурентна боротьба за обсяги транзиту або щось інше, не пов’язане з торгівлею з окупантом? Російські компанії —  експортери вугілля, які масово стали звертатися в своє міністерство економрозвитку за дозволами на експорт вугілля в Україну —  це вони просто розважитися так хочуть або у них вже підписані контракти з української генерацією? А 40% українського ринку дизельного палива, який перекривався російськими поставками в Новоград-Волинський по продуктопроводу та який потім заливався, в тому числі, і в баки українських танків —  це вигідно Україні або суперечить національним інтересам? Мораль сказаного така. Перефразовуючи слова Черчілля: у нас немає вічних друзів і вічних ворогів, у України є вічні інтереси. І якщо дії влади відповідають українським інтересам, то це правильна влада!», —  стверджує Пендзин.

«Ця заява не можна назвати випадковим», —  звертає увагу економіст Олексій Кущ. «Основна битва розгорається за контроль над госрегулятором тарифів і цін на електроенергію, а також щодо блокування запуску ринку електроенергії. Політичні інвестиції потрібно конвертувати в фінансові дивіденди, а це дозволяє лише ручне управління, коли за допомогою контролю тарифних механізмів з економіки знімається рента, в даному випадку —  у вигляді зниження цін на електроенергію для феросплавного бізнесу. У разі запуску ринку таких механізмів не буде. Нова команда, можливо, почне найближчим часом лобіювання імпорту електроенергії з РФ, що посилить систему енергетичної залежності, але факт: російська електрика дешевше. Саме тому зараз і будуть звучати заяви про торгівлю з РФ, хоча це взагалі не компетенція Геруса. Насправді, відновити взаємовигідну торгівлю між Україною та РФ в нинішній політичній парадигмі не вийде, і у владі про це знають: той, хто захоче це зробити, зіткнеться з необхідністю активації документів і угод СНД, поставлених на паузу, і буде змушений почати прямий діалог з Москвою. А ось дешеву електрику з РФ отримати цілком можна, навіть в нинішніх умовах. І політичну ціну цього кроку ми навряд чи дізнаємося», —  стверджує Кущ.

«Давайте будемо відвертими: товарообіг між нашими країнами сильно впав», —  констатує експерт з державних фінансів Данило Монін. «Причому, якщо Росія вводила ембарго на частину нашої продукції наприклад, молочної та м’ясної (а тільки сирів ми експортували на 400 млн доларів на рік), то українці просто самостійно перестали купувати російські товари. У той же час нам в останні 2— 3 роки експорт газу в Європу по ГТС приносив 3 млрд доларів на рік, що Росія зараз хоче перекрити, запускаючи «Північний потік 2». Тому в цілому, так газ ми безпосередньо не купуємо у Росії, але бізнес ми не можемо змусити не торгувати з сусідами. Хіба що вводячи санкції, але вони по факту не працюють. Наприклад, ввели санкції на частину компаній, пов’язаних з 1С, а в підсумку 1С перейменувалося в BAS, отримало польську прописку і все одно продається у нас. Так що все це дуже складно», —  констатує Монін.

Торгівля з Росією: позиція РФ

Заява члена президентської команди прокоментували і в РФ. «Здорова, правильна заяву, відповідає міжнародним реаліям. Неможливо припинити економічні відносини між країнами, які утворилися в результаті розпаду однієї держави. Подальше залежатиме від конкретних кроків і рішень нового українського керівництва», » заявив член комітету Ради Федерації з міжнародних справ Сергій Цеков.

«Швидше за це відображення і визнання того факту, що Україна, розірвавши економічні відносини з РФ, більше нашкодила сама собі», » звертає увагу член президії в Раді при президенті РФ з міжнаціональних відносин Богдан Безпалько. «При цьому основним бенефіціаром такого тиску стали зовнішньополітичні гравці. Володимир Зеленський без підтримки парламенту, лояльного кабінету міністрів і його прем’єра навряд чи буде здатний відновити відносини з РФ. Його заяви, а також його оточення звучать дуже двояко. І поки реальні дії відсутні, їх слова не сприйматимуть серйозно», » констатує Безпалько.

https://marker.ua/ua/politicheskij-blok/vneshnyaya-politika/10623-ukrayi...