Ви є тут

Українці проїдають заощадження: економісти озвучили сумні прогнози (Коментар Олега Пендзина сайту "Сьогодні")

27.07.2020

Коронавірус і карантин змушують українців все глибше залазити в заначки, адже зростання доходів зупинилося в квітні. Опитані сайтом "Сьогодні" економісти відзначають, що ще три роки тому накопичення населення зростали, а не зменшувалися, а тепер йде зворотний процес. І прогнози експертів песимістичні.

При цьому член Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин пов'язує зменшення заощаджень з тривалим – більше року – зниженням промвиробництва і падінням реального ВВП в цілому, а не тільки з коронакризою.

"У тому, що люди не накопичують, а витрачають накопичене, винувате тривале падіння української економіки, – аналізує Пендзин. – Коли падає ВВП – це означає фізичне зменшення грошей в гаманці у населення. Якщо за перше півріччя цього року на 5,2% впав ВВП – це 20 млрд грн. Якщо розділити на 40 млн населення, вийде, що кожен фактично став біднішим на 500 грн. А рівень споживання не змінився. Тому люди починають витрачати заощадження, у кого вони є, природно. Але у багатьох заощаджень немає, і виходить як у прислів'ї – поки товстий схудне, худий помре. Коронавірус і карантин прискорили зубожіння населення, стали каталізатором цього фактора. Кабмін обіцяє, що в другому півріччі буде зростання, але поки незрозуміло, за рахунок чого".

З Пендзиним згоден і президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко.

"Труднощі нинішнього року не закінчилися, їх ще треба пережити, – вважає Охріменко. – Те, що заощадження за квартал зменшилися на 7%, це ще півбіди. Люди, щоб вижити, починають брати споживчі кредити під кабальні відсотки – 36% річних. Тільки в червні їх було взято на 1,5 млрд грн. Багато хто не замислюються, за рахунок чого їх будуть віддавати завтра, для них головне – не померти з голоду сьогодні".

Також Охріменко каже, що коронавірус і карантин завдали не меншого удару по добробуту українців, ніж тривале падіння економіки. Зупинилася і насилу відновлюється торгівля і сфера послуг, де зайнято близько 20% працездатного населення. Тому рівень життя українців в цьому році навряд чи покращиться.

Автори: Ксенія Капустинська, Олександр Панченко

https://www.segodnya.ua/ua/economics/enews/ukraincy-proedayut-sberezheni...