Ви є тут

Українці справно платять "комуналку", незважаючи на затримку зарплати: експерти пояснили феномен (Коментар Олега Пендзина виданню «Сегодня»)

22.12.2018

Працівникам цього року недоплатили майже 3 млрд грн, а несплата ЖКП сягнула 39 млрд грн.

Українці продовжують справно платити за комунальні послуги, незважаючи на те, що багатьом затримують зарплату. Як підрахувала Держслужба статистики, з початку 2018 р. борги із зарплати зросли майже на 22%, становлячи 2,883 млрд грн. При цьому найкраще народ платить за воду, газ і світло в тих регіонах, де найгірше видають зароблене. Експерти пояснюють такий парадокс наявністю субсидій майже у половини домогосподарств, тіньових доходів і відсутністю жорстких санкцій до неплатників.

Недоплачують

Як видно з інфографіки, борги за зарплатами зменшилися порівняноі з груднем 2017 року тільки в чотирьох областях: Чернівецькій, Рівненській, Черкаській та Луганській. У тих регіонах, де борги зростають, вони найбільше збільшилися з початку року на Тернопільщині – в 5,3 раза. У столиці борги із зарплати зросли на 74,5%, зате поліпшилася оплата "комуналки": кияни погасили в жовтні 4% попереднього боргу за ЖКП. Така ж ситуація ще в 10 областях, а в інших 14 областях борги з "комуналки" зросли в жовтні на 2-14%.

За що розраховуються

Хоча з початку року середній по Україні показник оплати компослуг становив 92%, в жовтні люди оплатили 77,5% від виставлених в рахунках сум. Найкраще розраховувалися за тепло і гарячу воду (105% оплати). Традиційно майже на 100% оплачують електроенергію, оскільки "відрізати ток" енергетикам найпростіше, і вони активно це роблять, особливо в селах. За іншими позиціями компослуг недоїмка стала більше: наприклад, за газ внесено 85,7% сум, в результаті борги зросли на 6 млрд грн, або до 18 млрд грн), за холодну воду і водовідведення оплачено 87,1% (+1,3 млрд грн, до 3,07 млрд грн).

Думка експертів

Аналітики не пов'язують безпосередньо виплати зарплат і розрахунок за "комуналку".

"Набагато більше оплата залежить від двох чинників: наявність або відсутність держсубсидії на ЖКП і рівень тіньових доходів, – говорить виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин. – Ті, у кого є субсидія, сплачують справно, щоб її не втратити. Ті, у кого її немає, можуть збирати борги, оскільки за це відповідальності, навіть пені, немає, а судяться з боржниками жеки і ОСББ неохоче. Також добре платять за "комуналку" в західних областях, навіть якщо там затримки за зарплатами великі, але там багато заробітчан, які пересилають додому валюту".

Експерт прогнозує, що українці за опалювальний сезон накопичать нових боргів з ЖКП, які поступово стануть погашати в теплі місяці. За його оцінкою, недоплата зросте за зиму на 5-6%, або на 5 млрд грн.

Нагадаємо, Мінсоцполітики планує ввести пеню для роботодавців за затримки зарплат. Проект відповідного закону вже направлений на узгодження до зацікавлених органів виконавчої влади та сторін соціального діалогу. У документі, крім пені, прописані й інші способи соцзахисту працівників.

Автор: Олександр Панченко

https://ukr.segodnya.ua/economics/enews/dolgi-po-zarplatam-protiv-dolgov...