Ви є тут

В Україні накопичуються ЖКГ-борги: експерти пояснили ситуацію

08.07.2020

Кабмін на час карантину заборонив вимикати українцям газ, світло і воду за несплату, нараховувати штрафи і пені. Постачальники послуг вже нарікають на великі борги – через карантин у цьому році українці повільніше погашають заборгованість. Член Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин пояснив, що з року в рік в Україні повторюється одна і та сама тенденція з оплатою комунальних послуг: як тільки починається опалювальний сезон, борги накопичуються, щойно він закінчується, борги зменшуються.

"З року в рік найбільші недоплати припадають на три місяці – листопад, грудень і січень, – каже Олег Пендзин. – Наприклад, у листопаді 2019 року населення сплатило 48% сум за рахунками, в грудні 2019 року було сплачено 79% рахунків, у січні 2020 року було оплачено 83% рахунків. Починаючи з лютого-березня борги зазвичай поступово зменшуються, так було і в цьому році".

Але в 2020 році темпи погашення боргу значно нижче, ніж в минулому. Якщо в травні 2019 року рівень оплати компослуг був у середньому "два рахунки" – 204%, то в травні 2020 року – всього 137%.

"Це означає, що поточні борги за останній рік будуть оплачуватися більш тривалий період, аж до жовтня, початку нового опалювального сезону", – аналізує Олег Пендзин.

А керівник Асоціації професійних управителів нерухомістю України Андрій Никончук робить із цих цифр однозначний висновок: люди стали набагато повільніше погашати борги не тому, що не хочуть платити, а тому, що не можуть.

"Добре, що через зниження ціни газу суми в платіжках за опалення і гарячу воду зменшилися, інакше борги не знижувалися б, а росли, – упевнений Никончук. – Але низька динаміка погашення боргів – прямий результат падіння доходів населення через епідемію коронавірусу. Коли закінчиться карантин і можна буде "вимикати" послуги, насамперед газ і електроенергію, багато боржників почнуть шукати способи оплати – наприклад, реструктуризація боргів. Але кардинально це ситуацію не змінить".

Автори: Ксенія Капустинська, Олександр Панченко

https://www.segodnya.ua/ua/economics/gkh/v-ukraine-kopyatsya-zhkh-dolgi-...