Ви є тут

ВВП України почав зростати – чи стало більше масла на хлібі українця (Коментар Олега Пендзина сайту «Сьогодні»)

17.06.2021

Україна поступово виходить з кризи, впевнені в Мінекономіки України. Головний показник – зростання в квітні ВВП (валового внутрішнього продукту) після затяжного падіння.

Сайт "Сьогодні" розібрався, що це означає для пересічного українця, образно кажучи, чи стало більше масла на нашому бутерброді від цього зростання ВВП.

Наші експерти: президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко та член Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин, який раніше працював у Мінекономіки.

Про що говорять цифри

За оцінками Мінекономіки, у квітні цього року спад ВВП України сповільнилося до 0,2% порівняно з квітнем 2020 року. Це добре, адже за підсумками 2020 року ВВП виявився на 4% меншим, ніж у 2019 році, а в січні – березні 2021 року – на 2% меншим, ніж у січні – березні 2020 року. За підсумками квітня нинішнього року ми майже досягли рівня ВВП у квітні 2020 року – недотягли всього 0,2%. Тобто за квітень маємо зростання відразу на 1,8%.

Нагадаємо: Макроекономіка визначає ВВП як ринкову вартість усіх вироблених у країні за рік (квартал, місяць) кінцевих, тобто призначених для безпосереднього вживання, товарів і послуг. ВВП буває номінальний – що не враховує інфляцію, і реальний – який її враховує.

Тобто кожен з нас, відрахувавши до держбюджету податки зі своєї зарплати, купивши щось у магазині або проїхавши в транспорті, автоматично робить внесок у збільшення ВВП. І навпаки – зменшення зарплат, зниження витрат на покупки автоматично роблять ВВП меншим. Виходить, що більший ВВП на душу населення, то вищий рівень життя в країні.

Про що говорять експерти

Наші експерти визнають, що зростання ВВП є, але із застереженням: у грошовому вираженні. Тобто якщо рік тому, наприклад, буханець хліба коштував 20 гривень, а сьогодні 21 гривню, то ВВП "по хлібу" завдяки цьому зріс на 5%! Хоча буханців хліба більше не стало. Така сама ситуація і з іншими товарами та послугами, з ростом зарплат тощо.

"В Україні нині досить висока інфляція, вона прискорюється, рік до року (квітень до квітня, про який говорять у Мінекономіки) зростання цін становить 8,4%, а на продукти – 9,4%, – говорить Олег Пендзин. – У травні інфляція рік до року виявилася ще більшою – 9,4%, щодо продуктів – 9,9%. Якщо врахувати, що за січень – травень 2020 року падіння ВВП через карантин, порівняно із січнем – травнем 2019 року, досягло 5,9%, то неважко спрогнозувати: у січні – травні 2021 року матимемо зростання ВВП, причому значне, через низьку базу порівняння".

З тим, що ріст ВВП – арифметичний, а не реальний, згоден і Олександр Охріменко. Тому що товари в штуках і послуги подорожчали, але не факт, що товарів вироблено більше, а послуг надано більше. За його оцінкою, ВВП за травень може зрости на 8-10%.

"Їх може бути навіть менше, але кожна одиниця товару чи послуги тепер коштує дорожче через майже 10-відсоткову інфляцію. Тому можна сказати: "товщина масла" на бутерброді українця від такого зростання ВВП більшою не стала. А ось те, що і масло, і хліб тепер коштують дорожче, – це факт, офіційно підтверджений Держслужбою статистики", – резюмував Олександр Охріменко.

"Мажемо" ВВП на хліб

У Мінекономіки також визнають, що поліпшення ситуації здебільшого поки є ефектом низької статистичної бази порівняння минулого року, коли в березні – квітні 2020 року спостерігався пік негативного впливу на всі сфери економіки глобальних жорстких карантинних обмежень як всередині країни, так і за її межами.

"Істотно кращі кількісні дані квітня 2021 року поки тільки підтверджують той факт, що бізнес успішно адаптувався до роботи в умовах карантину. Водночас не можемо поки що говорити про післякризове оздоровлення економіки. На це потрібно більше часу", – йдеться в повідомленні Мінекономіки.

За словами експертів, найбільше на зміну ВВП впливає додаткова вартість (тобто зароблені гроші). Вона набагато вища в переробній промисловості, торгівлі, організації харчування та проживання, на транспорті, ніж у видобувній промисловості або агросекторі. Якщо, припустимо, на 1% зростає промисловість, то підвищення доходів населення набагато менше, ніж якщо на 1% буде зростання ВВП в торгівлі або сфері послуг.

Олег Пендзин каже, що зростання ВВП у квітні і, швидше за все, у травні, вийшло завдяки саме показникам у промисловості. Але особливої нашої заслуги в цьому немає, змінилася на краще кон'юнктура світового ринку. Подорожчали метал, руда, причому істотно, до 40% порівняно з минулим роком. Металу, руди, зерна продано в тоннах менше, а в грошах виходить більше. Це теж позитивно впливає на ВВП країни, але не на "товщину масла" на хлібі українця.

Тому висновки: на "товщину масла" на хлібі українця насамперед впливають саме транспорт, торгівля, організація харчування і проживання. Де, за статистикою, у 2020 році через карантин були найзначніші втрати. І ці втрати, наприклад в організації харчування і проживання, не відновилися досі.

Чого очікувати цього року

Експерти кажуть, що тільки в II кварталі зростання ВВП справить враження – але через низьку базу порівняння.

За оцінками Олександра Охріменка, буде реалізовуватися відкладений попит населення на товари тривалого користування і будматеріали. Відповідно, зростуть і ціни, що дасть підвищення ВВП – за підсумками II кварталу замість "мінуса" буде "плюс".

"У III кварталі зростання буде менше, бо база порівняння виявиться вищою, а за підсумками року ВВП збільшиться на 3,2-3,5%", – прогнозує Олександр Охріменко.

Олег Пендзин більш песимістичний: у липні – вересні темпи зростання ВВП стануть майже нульовими, а за весь 2021 рік ВВП збільшиться хіба що на 3%. Тобто до рівня 2020 року, в якому було падіння на 4%, дотягнути не вдасться.

Із цими прогнозами згодні тільки експерти Світового банку: зростання ВВП України, за їхніми розрахунками, в 2021 році дорівнюватиме 3,8%.

А ось у Мінекономіки очікують, що країна вийде в плюс на 0,1%, нехай навіть через високу інфляцію, яка "накрутить" ВВП. У МВФ гадають, що буде "по нулях", тобто зростання становитиме 4%.

Ось тільки пересічного українця, який, можливо, заробить у цьому році більше, але і витратить напевно більше через інфляцію, розрахунки макроекономістів навряд чи втішать.

Автор: Олександр Панченко

https://economics.segodnya.ua/ua/economics/enews/vvp-ukrainy-poshel-v-ro...