Ви є тут

Зарплати і ціни в Україні знизяться, а курс долара зросте: прогноз експертів на літо (Коментар Олега Пендзина сайту "Сьогодні")

30.06.2020

Сайт "Сьогодні" традиційно публікує консенсус-прогноз основних економічних показників в країні, цього разу – на III квартал 2020. Свій варіант розвитку подій представили голова Ради підприємців при Кабміні Андрій Забловський, керівник відділу аналітики ГК Forex Club Андрій Шевчишин, член Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин і віцепрезидент з питань економічної політики в Українській спілці промисловців і підприємців (УСПП) Віктор Скаршевський. Наші експерти дають своє бачення в цифрах, ми виводимо середнє.

У підрахунках експерти враховували оновлений макроекономічний прогноз Кабміну на 2020 рік і виходили з того, що карантин може бути скасований після 31 липня нинішнього року, і він залишиться адаптивним.

Інфляція за III квартал

З приводу того, як будуть змінюватися ціни в найближчі три місяці, думки експертів розділилися.

Віктор Скаршевський і Олег Пендзин – за традиційну літню мінімальну інфляцію, а то і дефляцію, а два Андрії – Забловський і Шевчишин – впевнені, що цього літа через коронавірус, аномальну погоду і картина відрізнятиметься від звичної.

"У літні місяці відбувається сезонне зниження цін, – аргументує Віктор Скаршевський. – Наприклад, в 2019 році в червні, липні і серпні в кожному з місяців була дефляція – ціни знизилися на 0,5%, 0,6% і 0,3% відповідно. З урахуванням триваючого зниження платоспроможного попиту населення і скорочення зарплат, в III кварталі 2020 року можна очікувати інфляцію в розмірі від 0% до 1% (вересень до червня)".

З ним солідарний і Олег Пендзин, за оцінками якого дефляція в межах до 0,5% щомісяця повинна бути в липні і серпні. Драйвером зниження цін стануть овочі та фрукти, які через місяць-півтора точно подешевшають. У вересні експерт бачить прискорення інфляції на 1%.

"В результаті за квартал буде інфляція 0,5%, а в річному обчисленні 2%" – підрахував Олег Пендзин.

Опоненти згодні, що літні місяці у нас, як правило, дефляційні. Але в цьому році можливе виключення.

"Весняні погодні аномалії спровокували зростання цін на деякі види продуктів – ягоди, кісточкові, овочі, – каже Андрій Шевчишин. – Якщо додати до них можливе підвищення комунальних тарифів (холодна вода, обслуговування будинків), можна очікувати, що невелике зростання інфляції буде. У вересні, через старт нового ділового сезону і переоцінки вартості реалізації товарів, очікується прискорення інфляції до 2,1% за квартал".

Андрій Забловський розрахував, що споживча інфляція в III кварталі складе 3% на тлі сезонного фактора, а також завдяки помірному зростанню споживчого попиту після ослаблення карантинних обмежень.

Середня зарплата

В оцінці праці найманих працівників думки експертів здебільшого подібні. Найпесимістичніший прогноз у Олега Пендзина – всього 9500 грн/місяць при нинішніх середніх 10400 грн. Тобто, за квартал заробітки впадуть майже на 1000 грн. Головна причина, на думку Пендзина – наслідки коронавірусу, через який зарплати набагато зменшаться в галузі сервісу, туризму, громадського харчування, надання побутових послуг. Та й у виробничій сфері та на транспорті вони теж навряд чи збільшаться – немає або мало замовлень і низька реалізація готової продукції.

Андрій Забловський і Віктор Скаршевський оцінюють середні заробітки на рівні нинішніх – 10300-10500 грн.

"Зниження середньомісячної зарплати пов'язано зі збільшенням числа банкрутств підприємств, падінням пибутків компаній в період карантину, зі зростаючим безробіттям, збільшенням боргів із зарплати в умовах економічної кризи", – пояснив Забловський.

Віктор Скаршевський нагадав: зарплати падають, за даними Держслужби статистики, в квітні – на 1016 грн в порівнянні з березнем, у травні буде ще нижче.

"Тотальний карантин, введений в середині березня 2020 року, в квітні проявився в повному обсязі – зупинка роботи підприємств у сфері торгівлі, транспорту і послуг призвела до різкого збільшення безробіття (в т.ч. прихованого), – аналізує Віктор Скаршевський. – Повернення сотень тисяч заробітчан ще збільшило пропозицію робочої сили і посилило тиск на зниження зарплат. Всі ці фактори проявлятимуться в найближчі місяці".

І лише Андрій Шевчишин впевнений, що найгірше позаду, і середня зарплата на кінець кварталу досягне 11800. Драйверами зростання стане вихід з карантину та підвищення з 1 липня соцстандартів.

Курс гривні до долара

Практично одностайні аналітики в оцінці курсу долара до гривні: 27-28 грн/долар до кінця вересня.

"Я зберігаю девальваційні очікування по гривні: що її курс дійде до 28 грн/долар, – говорить Андрій Шевчишин. – Карантин призвів до падіння імпорту і попиту на валюту з боку малого і середнього бізнесу. Та й населення зважаючи на втрату доходів не поспішало її скуповувати. Торгові обіги валютного ринку знизилися в рази, що і стабілізувало низький курс. Але як тільки буде більш активний вихід імпортерів на валютний ринок – курс піде вгору".

Віктор Скаршевський перерахував фактори, які в третьому кварталі впливатимуть на курс, який визначається попитом і пропозицією.

Ці фактори залишаться такими ж, як і в II кварталі:

  • попит впав через скорочення обсягів імпорту, його здешевлення (перш за все, енергоресурсів);
  • пропозиція впала через зниження експорту і скорочення на 13,2% валютних надходжень від трудових мігрантів;
  • нерезиденти хоч і виводять валюту з України за допомогою виходу з гривневих ОВДП, але повільно;
  • золотовалютних резервів Нацбанку досить, тому виплати за зовнішнім боргом мінімально впливають на динаміку обмінного курсу;
  • залишається низький попит населення на валюту через зниження доходів.

"У третьому кварталі дані тенденції збережуться, тому курс буде в межах 26,5-27,5 грн/долар", – підсумував Віктор Скаршевський.

Державний борг

Держборг практично не зміниться, залишившись в межах 2,2-2,4 трлн грн, стверджують експерти.

"Держборг України (зовнішній + внутрішній + гарантований державою борг) в III кварталі складе 2,2-2,22 трлн грн, – оцінив Андрій Забловський. – На загальну динаміку держборгу впливатимуть виплати за кредитом МВФ і внутрішнім держборгом, а також нові запозичення уряду".

З ним згодні Віктор Скаршевський і Олег Пендзин.

"До кінця III кварталу зовнішній держборг залишиться на рівні кінця II кварталу (близько $ 50 млрд) – буде погашено стільки, скільки і залучено – близько $ 2,5 млрд" – детальніше оцінив Віктор Скаршевський.

Андрій Шевчишин назвав трохи більшу суму – 2,4 трлн грн на кінець кварталу.

"У III кварталі не очікуємо активного залучення зовнішніх позик, головними кредиторами залишаться МВФ, Світовий банк, Єврокомісія і внутрішній ринок ОВДП. Щодо світових кредиторів також до вересня не очікуємо активності, в той час як ОВДП будуть просто рефінансуватися"- пояснив Андрій Шевчишин.

Вартість бензину

Близькі прогнози аналітиків і за цінами на найпопулярніший бензин А-95 – від 22 до 23 грн/л.

"Середня роздрібна ціна на бензин А-95 в III кварталі на кінець періоду складе 22,3-22,7 грн/л. Ситуація на ринку нафтопродуктів сприятиме збереженню цінової стабільності на бензин в умовах сприятливої кон'юнктури на світовому ринку і низьких девальваційних очікувань", – аргументує Андрій Забловський.

Віктор Скаршевський теж не очікує зростання цін на нафту і нафтопродукти з урахуванням розпочатого світової економічної кризи, скорочення світової економіки і попиту на енергоресурси. Його прогноз – 22-23 грн/л.

Андрій Шевчишин говорить, що 23 грн/л бензину А-95 збережуться тільки в разі, якщо не буде девальвації гривні, а ціна нафти залишиться в діапазоні 35-45 дол./барель (зараз 40 дол./барель).

Олег Пендзин допускає підвищення ціни впродовж літа на 3-5%. Тобто, якщо зараз літр А-95 коштує в середньому 22 грн/л, то до вересня може бути ще плюс 0,8-1,2 грн/л.

Газ: середня ціна імпорту в Україну

А ось за ціною на газ знову великий розкид прогнозів. Причина – одні аналітики впевнені, що "сезон низьких цін" влітку продовжиться, інші очікують, що він незабаром закінчиться.

Олег Пендзин назвав найнижчу ціну – 80 доларів за 1000 куб. м газу. Це на 20% нижче, ніж зараз. Головна причина зниження – в Європі надлишок палива, всі сховища заповнені, та й в Україні через теплу зиму вийшла економія близько 25% ресурсу або до 4 млрд куб. м.

Віктор Скаршевський впевнений, що нинішні ціни – близько 100 доларів за тисячу кубів – збережуться.

"У 2020 році ціна імпортного газу знизилася вдвічі – з $ 196 за тис. куб. м у грудні 2019 року до $ 98 за тис.куб. м в травні 2020 року. З урахуванням накопичених запасів газу в Європі (сховища заповнені на 69%) і триваючої економічної рецесії, ціни на газ в III кварталі триватимуть на рівні $ 100 за 1000 куб. м", – аргументував Скаршевський.

А ось "тандем" двох Андріїв – Забловського і Шевчишина – знову має іншу думку: вони прогнозують зростання ціни газу через підвищення попиту до нового опалювального сезону.

"З огляду на перехід до наповнення запасів для нового опалювального сезону, а також відновлення нафтових цін, очікуємо підвищення цін до 140 доларів", – говорить Шевчишин.

Андрій Забловський підрахував, що середня ціна може скласти 130-135 доларів.

Безробіття за методикою МОП

Нагадаємо: методика підрахунку Міжнародної організації праці враховує відсоток безробітних серед економічно активного населення (у віці 15-72 року), а не тільки тих, хто перебуває на обліку в центрі зайнятості. Тобто за цією методикою безробітних виходить більше.

Найжорсткіший прогноз у Віктора Скаршевського: безробітних виявиться майже в 1,5 рази більше, ніж зараз.

"Внаслідок введення тотального карантину і масового повернення трудових мігрантів кількість безробітних, за моїми оцінками, збільшилася в 2 рази – на 1,5-2 млн людей і досягло порядку 3-3,5 млн людей або близько 15-17% від працездатного населення. До речі, за оновленим прогнозом МВФ, кількість безробітних в Україні в 2020 році збільшиться в 1,5 рази – з 8,5% в 2019 до 12,6% в 2020-м", – пояснив Віктор Скаршевський.

Андрій Шевчишин не очікує, що безробітних буде так багато, адже III квартал – це зростання сезонних вакансій, також поступово виїжджають до Європи трудові мігранти. Але все ж збільшення кількості безробітних більш ніж на 1% – до 9,8% – можливе.

На думку Андрія Забловського, безробіття в III кварталі очікується 9,1-9,2%:

"Зростання числа безробітних продовжиться, так як ринок праці, навіть після ослаблення карантинних обмежень, продовжує перебувати в стані "нокдауну", викликаного пандемією коронавірусу".

А ось Олег Пендзин оптимістичний: він прогнозує, що майже всі заробітчани зможуть повернутися до Європи, а ті, хто не поїдуть, знайдуть собі хоча б тимчасову сезонну роботу. Тому рівень безробітних залишиться в межах 8,3-8,5%.

Точність прогнозів

Точність прогнозів в II кварталі виявилася низькою – в умовах форс-мажору, викликаного продовженням карантину, більшість реальних макропоказників були далекими від розрахункових.

Можливо тому, що три місяці тому в своїх прогнозах експерти припускали: карантин скасують з 1 червня, а цього не сталося.

Зрештою можна вважати точними прогнози за розміром зарплат (відхилення 1%), курсу долара (відхилення 3%) і держборгу (відхилення 5%). А ось за іншими макропоказниками відхилення склало від 18% до 50% і більше, перш за все щодо інфляції – вона була в рази нижче розрахункової. Тому середня точність попереднього прогнозу склала 43%.

Автор фото: Сайт "Сьогодні"

Автор: Олександр Панченко

https://www.segodnya.ua/ua/economics/enews/chto-budet-s-cenami-zarplatam...