Ви є тут

З'являються "живі" гроші: як ростуть зарплати українців з ослабленням карантину (Коментар Олега Пендзина сайту "Сьогодні")

06.07.2020

В Україні припинилося падіння зарплат, незважаючи на проблеми в економіці, викликані коронавірусом і карантином. Про це говорять останні дані Держслужби статистики. У травні заробітки навіть незначно виросли порівняно як з квітнем 2020 року, так і з травнем 2019 року. Чому це сталося і чого очікувати далі – з'ясував сайт "Сьогодні".

Як змінилися зарплати

Згідно з даними Держслужби статистики, середня зарплата по Україні в травні склала 10 542 грн – на 112 грн більше, ніж у квітні (+ 1,1%). Виросли зарплати і порівняно з травнем 2019 року – на 303 грн, або на 3%. Трохи вищою стала і реальна зарплата, тобто з урахуванням інфляції. У порівнянні з квітнем цього року середній українець заробив більше на 0,8% (на 81 грн) порівняно з травнем 2019 року – на 1,4% (на 143 грн).

Економісти відзначають, що зростання реальної зарплати при такому незначному зростанні номінальної зарплати виявилося можливим тільки тому, що інфляція як за місяць, так і за рік була низькою – в травні по відношенню до квітня – 0,3%, а рік до року – 1,7%.

Що по регіонах

Зарплата в травні зросла в більшості областей. У семи з них, а також у Києві, вона не дотягла до квітневих показників, але незначно – в основному на 0,4-1,5%. Лише в двох областях – Донецькій та Черкаській – травневі заробітки виявилися меншими квітневих відповідно на 5 і 4,4%. Але в квітні на тлі загального падіння заробітків в межах 15% в Донецькій області вони збільшилися на 2%.

У Києві зарплати зменшилися порівняно з квітнем на 0,4% (на 87 грн). Але вони як і раніше залишаються найвищими в країні – 15 191 грн, це майже вдвічі більше, ніж в низькооплачуваній Чернівецькій області – 7921 грн.

У тих регіонах, де зарплати в травні збільшилися, їх зростання склало від 0,4% (Полтавська обл., на 35 грн) до 6,6% (Івано-Франківська область, на 557 грн).

Як і в квітні, в травні в шести областях зарплати залишилися вищими 10 тис. грн, в 17 областях – в межах 8,0-9,6 тис. грн і лише на Буковині вони менше 8 тис. грн,

Що за галузями

Порівняно з квітнем заробітки в травні зросли у всіх галузях, крім фармацевтичної, де вони впали на 0,3% (на 71 грн). Зростання склало від 0,2% в харчопромі до 13,5% в легкій промисловості. Але якщо в харчопромі заробітки відновилися до 97,6% (10 453 грн) порівняно з тими, що були в березні, то в легпромі, незважаючи на вражаюче підвищення у відсотках, зарплати по відношенню до тих, що були в березні, склали всього 85,1% (5498 грн).

Легка промисловість як і раніше залишається однією з двох галузей, які найбільше постраждали від наслідків карантину – рік тому, в травні 2019 року, заробітки були на 27,2% вищими. Більш важке становище тільки в готельному бізнесі та сфері громадського харчування – тут падіння зарплат порівняно з травнем 2019 року становило 43,1%.

Найвищі заробітки за підсумками травня виявилися в IT-сфері – 18 339 грн (+0,1%), в банківському секторі – 18 332 грн (-7%) і в професійній, науковій і технічній діяльності – 15 610 грн (+5,5%).

Найнижчі заробітки – в готельному бізнесі та громадському харчуванні – 3851 грн (+10%), в медицині – 7645 (+8,7%) і в галузі мистецтва, спорту, розваг і відпочинку – 8164 грн (+2,1%).

Борги по зарплаті

Держстатистики підрахувала також, як змінилися борги із зарплати в травні. Вони значно зросли – порівняно з квітневою заборгованістю темпи приросту боргів прискорилися майже в 4,5 раза – з 1,1% до 4,9%. У грошах роботодавці заборгували працівникам станом на 1 червня 3,14 млрд грн. Майже дві третини (62,3%) боргів, це 1,96 млрд грн, припадає на працюючі підприємства, третину боргів (33,7%), або 1,06 млрд грн, можна вважати майже безнадійними, оскільки вони "висять" на підприємствах-банкрутах. Ще 4% боргів по зарплатах, або 125 млн грн, – за економічно неактивними структурами, які тимчасово або постійно призупинили свою роботу.

За сферами діяльності борги в травні найбільше зросли в галузі мистецтва, спорту, розваг і відпочинку – на 161% порівняно з квітнем. До речі, на 1 січня 2020 року тут боргів не було взагалі. В інших галузях зростання боргів склало від 0,3% – фінансова діяльність, до 14,3% – надання інших видів послуг. У більшості сфер діяльності збільшення сум невиплат за місяць виявилося в межах 4-8%.

Зменшилися борги в IT-сфері (на 0,4%), в агросекторі (на 1,3%) і в будівництві (на 4,1%).

Як роз'яснив нам президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко, зростання боргів активно працюючого бізнесу можна пояснити: після послаблення карантину почали роботу ті структури, які були раніше закриті, зарплату працівникам нарахували, але виплатили частково або затримали, оскільки повністю не отримали оплату за поставлену продукцію.

"Це і торгівля, і легка промисловість, меблевики, виробники сільгосппродукції, готельний бізнес, транспортні перевезення і так далі. Але є надія, що ця заборгованість перед працівниками буде погашена або вже погашена в червні, це статистика відобразить лише через місяць", – говорить Олександр Охрименко.

Чого очікувати далі

Президент Українського аналітичного центру вважає, що в червні зарплати виявляться або на рівні травневих, або трохи вище. Більше звичайного експерт очікує підвищення заробітків в закладах громадського харчування, готельному бізнесі, ремонтах, перевезеннях, роздрібній торгівлі.

"Після послаблення карантину ці сфери поступово відновлюються, з'являються "живі" гроші, що позначиться як на зростанні зарплат, що істотно впали, так і на своєчасності їх виплат. Але в цілому не варто очікувати, що влітку заробітки будуть підвищуватися так само швидко, як це було рік тому. Добре, якщо вони досягнуть до вересня 11 тис. грн, але це малоймовірно. Поки карантин не закінчиться, ні нормальних зарплат, ні стабільного їх зростання не буде", – аргументував експерт.

Член Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин нагадав, що статистика враховує тільки заробітки тих, хто офіційно працює на підприємствах з чисельністю понад 10 працівників. Тобто фізособи-підприємці і дрібні фірми в статдані не потрапляють.

"Це близько 25% працівників, багато з яких оформлені на мінімальну зарплату, а решту отримують у конверті, тому про їхні реальні заробітки залишається тільки здогадуватися, – оцінив Олег Пендзин. – Нинішнє невелике – на 1,1% – підвищення офіційних зарплат прямо пов'язане з послабленням карантину і пожвавленням низки сфер діяльності, які були в простої. Це перш за все бізнес громадського харчування та сфери послуг. Така тенденція продовжиться і в червні, але зростання буде невеликим у всіх сферах, оціночно в межах 150-200 грн".

Автор: Олександр Панченко

https://www.segodnya.ua/ua/economics/enews/zarplaty-uzhe-ne-padayut-ozhi...